pondělí 1. září 2008
Miroslav Černý- poezie
Do hřbitovní branky se opřelo slunce.
Dřevěný Ježíš si setřel pot s čela,
říhl si a rozverným hlasem zašeptal:
„Pozdrav mi Demla, rošťáku!“
Říje
Zikmundu Rachnovi
Na rozcestí pod Kaltenštejnem
před deštěm se schovám
do opuštěných stájí.
Rozprostřu pod sebe
zbytky vlhké slámy a pak
bezelstně vyruším Jeleny z Říje.
Kalvárie
Ožehlé haluze kaštanů
připomínají křížovou cestu.
Nemocný vítr si s nimi povídá.
Bezděčně - samotou líná.
V bezzubých ústech žvýká větu:
„TREU VEREINT IM TODE WIE IM LEBEN.“
V Pitárné
Paličatý podvečer –
liptáňský kopec v zádech.
K večeři
kousek po kousku
ochutnávám potměšilost
z bochníku svědomí.
Potok si se mnou nezadá.
Barokiana
Panenská Marioneta odhazuje šál a zhlíží se v rozbitém zrcadle. Neposedný Nazaret jí nejapně nakukuje přes rameno, ale po chvíli se opět vyšplhá na polorozpadlé jeviště opavského amfiteátru, odkud zasáhl skleněnou tabulku, a pokolikáté už roztančí svůj tanec smrti?
Strimba
Ivanu Olbrachtovi
Na vrcholu Tvé hory plápolají ohně. Odrazem plamenů se dotýkají planet. První na ráně je Venuše, pak Merkur, Jupiter, Mars. Kterou by sis vybral Ty? Vždycky jsi měl slabost pro divoké kopce, pohoří bez mechu a rozvrásněné dlaně. Že by tedy Pluto, co natahuje paže po huculské panně?
Travná
Od božích muk štěká pes. Nahrbený kněz plouživě se vrací do puklého chrámu. Ještě než překročí práh, naposledy zvedne zrak k Rychlebským horám za vsí. Nikdo ho čeká, nečeká, a přeci: nahota prastaré zahrady.
Pelhřimovy
Před barokním kostelem sv. Jiří, přikryti zbytky podzimního listí, se krčí žena a muž. Pomalým foukáním si zahřívají zkřehlé dlaně. Už nikam nespěchají. Hermine Salinger a Robert Schöfer. Dva kamenné pomníky, dvě skvrny na žule.
Mitropa
Rumunský balík, řekl by jeden. Pobuda z Balkánu, Drákula z Karpat. Zavšivenec, nalezenec, omezenec. Bez vzdělání, bez nadání. Je prostě k popukání, křičí dav. Pro mě však Roland, Beowulf, transylvánský vlkodav.
Vrány
Obinadlem sněhu klovou z ran
Tvář prostřenou na jílci meče
Ostří je holé, horizont svlečen
Obličej křiví výkřik vran...kamenován
Samota
Babičce
Nesnaž se nadechnout
Nech vodu hladit Tvoje vlasy
Pod černou hladinou
Ponoř se do bezčasí
Kříže
Žulové kříže na obzoru
Dlaně z oceli u vrat domů
Otisky v slídě z kamenolomu
Rozsochy prázdných rozhovorů
Pustina
Vzpíná se ve mně jediná
Až na práh zjitřená pustina
Vzpíná se, občas proklíná
Že končím, kde ona počíná
čtvrtek 10. dubna 2008
středa 9. dubna 2008
úterý 8. dubna 2008
54.den
pondělí 7. dubna 2008
neděle 6. dubna 2008
sobota 5. dubna 2008
51.den
pátek 4. dubna 2008
50.den
čtvrtek 3. dubna 2008
49.den
středa 2. dubna 2008
úterý 1. dubna 2008
pondělí 31. března 2008
sobota 29. března 2008
43.den
pátek 28. března 2008
42.den
čtvrtek 27. března 2008
41.den
středa 26. března 2008
40.den
úterý 25. března 2008
39.den
pondělí 24. března 2008
38.den
neděle 23. března 2008
37.den
sobota 22. března 2008
36.den
pátek 21. března 2008
35.den
čtvrtek 20. března 2008
34.den
středa 19. března 2008
33.den

Na výše uvedených stránkách je proto možné najít předchozí dny....
Dnes mám své 26. narozeniny. A vrátila se k nám zima, což mě fakt netěší, protože zimu nesnáším :-( ale když vyšlo rános lunce, dostalo i mě kouzlo osvíceného sněhuna probouzejících poslech jara...
Tahle fotka se mi povedla nejvíc...
úterý 18. března 2008
Projekt 365
o projektu 365
Našla se jedna dobrá duše (za čež jí převelikej dík), která přeožila text z prvního odkazu....
Takže něco málo o projektu 365
lidé často popisují, jak jim "celý život proběhl před očima", když prožijí nějakou traumatickou událost.
když začal Taylor McKnight pořizovat snímek každého dne, v lednu 2004, netušil, že projekt nebude pouze upomínkou na celý rok, ale že mu také pomůže ujasnit si, co je v jho životě důležité.
ať už to byly jeho vztahy, kariéra, jeho smysl pro módu, zaznamenávání každého dne ve fotografii vytvořilo bohatou obrazovou historii jeho života..a navíc se stal lepším fotografem!
teď, když je uprostřed druhého kola, požádali jsme Taylora, aby nám o tom něco napsal. přečtěte si jak a proč začít tvořit vlastní fotografickou historii..
PROČ SE DO TOHO PUSTIT?
denodenní pořizování fotografie je velký závazek s velkým přínosem. tady je pár důvodů proč se do toho pustit:
- představte si mít možnost nahlédnout zpět do kteréhokoliv dne roku a připomenout si co jste dělali, koho jste potkali, co jste se naučili... (často zjistíme, že jen těžko vzpomínáme co jsme dělali včera nebo minulou noc, co teprve celý loňský rok!)
- vaše roční fotoalbum bude famózním dokumentací vašich cest a úspěchů, vašich účesů i přátelství. čas běží překvapivě rychle.
- každodenní fotografování z vás udělá lepšího fotografa. denodenní používání vašeho foťáku vás naučí poznat jeho umění i limity. zlepšíte se v kompozici záběrů, začnete se zajímat o světlo a budete mnohem kreativnější, když budete uceni přijít s něčím novým každý jednotlivý den.
PÁR TIPŮ JAK NA TO..
1. berte sebou fotoaparát opravdu všude
ano, všude. udělejte z toho zvyk. do obchodu kde běžně nakupujete, do restaurace, na party, do práce, do školy. jdete do kina? pořiďte si snímek foťákem, většina z nich umí fotit.pokud máte jeden z těch mini foťáčků, nemáte žádný důvod nemít ho v kapse bez přestání. a pokud ne, foťáky v telefonu jsou pro vás ideálním východiskem.
2. udělejte to tak, aby sdílení vaší fotky bylo opravdu snadné
můžete si zřídit vlastní blog a pak pro každou fotku vytvořit nový příspěvek, anebo ještě jednodušší je použít nějaký web orientovaný na sdílení fotek.. ideální je například http://flickr.com/ , http://www.fotolog.com/ anebo http://www.photoblog.com/ . pokud si najdete jednoducý a rychlý způsob, bude vás to stát míň úsilí a bude vás to víc bavit.
3. obměňujte svoje témata
pokuste se zachytit celodenní události v jediné fotografii.pusťte se do fotografických exmperimentů. udělejte fotku někoho, s km jste se nově seznámili, něčeho co jste poprvé okusili anebo toho, co jste se právě naučili. nafoťte to, co vás rozesmálo. a nzapomeňte alespoň jednou za měsíc vyfotit sebe, aby byly zaznamenány i zmny vás samotných.
4. vyprávějte příběh
vužijte příspěvku na blogu anebo popisku fotky k tomu, abyste vysvětlili co se vlastně odehráá na jednotlivé fotografii. jak moc vám ten oběd chutnal? co vás přimělo vyfotit toho cizince? pomůže vám to pamatovat si, a také ti, kdo si budou vaše obrázky prohlížet, lépe pochopí proč jste udělali právě takovou fotku. není nutné psát příliš, stačí trochu dokreslit fotku.
5. nepřestávejte, ať se děje cokoliv
toto je asi nejdůležitější rada ze všech.. budete unavení a zpruzení každodenním focením. někdy jistě budete uvažovat o tom, že to vzdáte. nedělejte to! výsledné dílo stojí za tu námahu. připomeňte si váš hlavní důvod, proč jste do toho šli..
budou dny, kdy vám nic nebude připadat dost zajímavé na fotku, a dny, kdy si řeknete, že jste nedělali nic zaznamenáníhodného. i tehdy je ale někde kolem vás úžasný záběr, který chce být vyfocen.
vyjděte z domu ven, běžte na procházku. nebo zůstaňte vevnitř a jen se rozhlédněte kolem. vyfoťte něco, co má pro vás osobní hodnotu. nafoťte interiér vašeho domu, ať máte doklad o tom, jak se mění váš vkus v průběhu času. vyfoťte cokoliv, jen nepřestávejte.
řekněte o projektu i svým přátelům a zapote je do něho také. jejich povzbuzování vám pomůže vytrvat!
6. přidávejte fotky včas a často
naplánujte si svůj postup, přidávejte fotky minimálně jednou týdně, ať se nezavalíte zpětným blogováním, to může být ubíjející.. ideální je přidávat fotky každý den, nebo aspoň každý druhý. znovu opakujeme, věnujte nějaký čas přípravě a vymyšlení opravdu lehkého a rychlého postupu, aby přidávání fotek bylo jednoduché a ne ubíjející.
(Děkuji tímto Luccce 73, od které jsem si tento článek okopírovala)